تاريخچه شبکه بهداشت و درمان شهرستان استهبان

تا پیش از سال 1324 خورشیدی در استهبان تشکیلاتی به نام بهداشت و درمان وجود نداشت و درمان بیماران، اغلب یا بوسیله داروهای گیاهی صورت می گرفت و یا توسط افراد محلی که به نام حکیم باشی گفته می شد انجام می پذیرفت. حکیم باشی ها عبارت بودند از : ملامحمدباقر حکیم، حاج اسماعیل لاری (پدر محقق العلما)، سیداسداله حکیم باشی (ناظمی)، حکیم ملاعابدی، افلاطول، اسکندر جراح(طبیب زاده)، روح پرور و بالاخره آقای پزشک که ایشان تا سال 1354 شمسی کارمند داروخانه اداره بهداری بودند و در سال 1355 دعوت حق را لبیک گفتند.

در سال 1318 یکی از جوانان شهرستان بنام مرحوم دکتر حسن منشی در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شد و در سال 1324 از دانشکده پزشکی فارغ التحصیل و به عنوان اولین رییس بهداشت و درمان استهبان به معالجه و درمان بیماران پرداخت. در سال 1318 ساختمان قدیمی شبکه بهداشت در جنب آبشار که هم اکنون به پارک تبدیل شده است بوسیله مرحوم جناب مرتضی خان صادقی ساخته شد که بیماران را در این ساختمان بستری می کردند و پزشکان آن زمان بنامهاي دکتر بدیعی، دکتر سوار، دکتر روشن، دکتر اشراقی و دکتر افتخاری به معالجه بیماران مشغول شدند تا اینکه در سال 1346 ساختمان فعلی بیمارستان حضرت امام خمینی (ره) در زمینی به مساحت 20 هزار متر مربع و زیربنای 5 هزار متر مربع ساخته شد که در سال 1348 در زمان ریاست دکتر ناصر سرهنگ پور افتتاح و آغاز به کار کرد. این بیمارستان که از سال 1348 زیر نظر شیر و خورشید سابق اداره می شد در سال 1358 بعد از انقلاب اسلامی ایران طبق مصوبه ی شورای انقلاب به وزارت بهداشت و درمان واگذار شد و درسال 1348 پس از پزشکان مزبور آقای دکتر محمدعلی قهرمان رییس اداره بهداشت و درمان بودند. آقای دکتر محمدعلی قهرمان تا خردادماه 1356 مسوولیت اداره بهداری را بر عهده داشتند که بعدا آقای دکتر هوشنگ بازیار زاهدانی این مسوولیت را عهده دار شدند که تا شهریور ماه 1360 این مسوولیت ادامه داشت ناگفته نماند که در خرداد 1356 اداره بهداشت و درمان بعد از منطقه ای شدن ادارات کل بهداری استانها و تبدیل آنها به سازمان منطقه ای بهداری استان، نام شبکه بهداشت و درمان به خود گرفت. به هر تقدیر بعد از آقای دکتر بازیار مسوولیت شبکه بهداشت و درمان به یک پزشک پاکستانی به نام دکتر عبدالکریم خان واگذاری شد و مدتی هم آقای سید علی مشیری ریاست اداره مالاریاي وقت با حفظ سمت مسوولیت شبکه بهداشت و درمان را عهده دار بود که در شهریور ماه 1362 آقای سید حسین خرازیان به ریاست شبکه منصوب شد که این سمت تا دی ماه 1368 ادامه داشت.

در دی ماه 1368 آقای دکتر حسین سحرخیز به ریاست شبکه برگزیده شد که به مدت یازده ماه مسئوليت ايشان ادامه داشت. در دی ماه 1368 مرحوم آقای دکتر غلامحسین بلورکش که دارای مدرک دكتراي علوم آزمايشگاهي بودند مسوولیت شبکه بهداشت و درمان را پذیرفتند که تا آذر ماه 1374 ادامه پیدا کرد ازآذر ماه 1374 این مسوولیت به آقای دکتر محمدجواد کیان واگذار شد که تا شهریورماه 1375 این مسوولیت ادامه داشت که بعدا آقای دکتر فیض اله منصوری به ریاست شبکه انتخاب گردیدكه مسوولیت وي تا شهریور 1381 بیشتر ادامه نداشت و پس از آقای دکتر منصوری مسوولیت شبکه به آقای دکتر سیدابراهیم صادقی و از مهر ماه 1381 آقای دکتر حمیدرضا قاسم پور که هم اکنون رییس مرکز بهداشت والفجر شیراز می باشد مسوولیت شبکه استهبان را عهده دار شد پس از دکتر قاسم پور در تاریخ شهریور 82 آقای دکتر وحید اسماعیلی و از  شهریور 87 این مسوولیت به آقای دکتر عبدالکریم اسماعیلی و از بهمن 88 به آقاي دكتر عبدالحسين فرحبخش و از مهرماه 1390 به خانم دکتر مریم تقوا و از آبان ماه 1391 به خانم دکتر نفیسه عارفی واگذار شد.

  از تاریخ 19/1/93 ،آقای دکتر کمال فخرپورعهده دار این مسوولیت شدند ، در زمان تصدی ایشان مرکز سلامت جامعه توسط خیر گرانقدر حاج آقا فروهی ساخته شد و به بهره برداری رسید ،همچنین ساخت بیمارستان جدید استهبان به پایان رسید و بهره برداری از آن آغاز شد و ساختمان بیمارستان قدیم در اختیار دانشکده پیراپزشکی استهبان قرار گرفت و  از تاریخ19/5/95 جناب آقای دکتر محمد شعله متخصص داخلی با حکم دکتر ایمانیه رییس دانشگاه علوم پزشکی استان فارس به سمت رییس شبکه بهداشتی درمانی و آموزشی استهبان منصوب شدند.


از تاریخ 27 فروردین ماه 96 جناب آقای دکتر محمد حسین فدایی به عنوان رییس شبکه بهداشتی درمانی آموزشی استهبان رسما" شروع به فعالیت کردند.و دکتر شعله همچنان به عنوان رییس دانشکده پیراپزشکی و بیمارستان امام خمینی به غعالیت خود ادامه می دهند.

تهيه و تنظيم: محمد گنجوري

 

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1396-2-2 7:56        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ